Hindmarsh Island, South Australia Island magic

cooking

I am doing an online class and it has a royal food theme.

In Week 2 I selected to try the Elizabethan cook-along recipe for Jumbals.

Here are my Jumbals (which turned out to be a fail btw)

The dough came together well.

Dough ball

Forming the knots, didn’t go so well for me, the dough was very soft and kept breaking so I just made them cross overs.Forming the knots

Putting into boiling water was not overly successful, they were disintegrating rapidly!Into boiling water

A mess went into the oven and a mess came out of the oven. I didn’t cook them as long as the recipe said because I could see that it wasn’t going to make a difference so took them out when the tops were sort of dry so I could have a taste.Out of the oven

Not a success. Didn’t even give them to the dogs.

A friend asked me if I would try again and the answer is no.

 



I am doing an online class and it has a royal food theme. This is the first online class I have taken and it is very interesting.

Part of the course includes a cook-along food dish.

Week 1 was a Tutor pie called Tarte owt of Lente

 

Here is my Tarte owt of Lente

I made the pastry by using a pre-packaged pastry mix that all I had to do was add the water to combine. Saved rubbing butter into flour!

I used Ricotta, cheddar and cottage cheese for the filling and while the recipe called for pounding it with a mortar and pestle I again took the easy way and used a stick blender to ‘pound’ the cheeses into a paste. I used an Australian mountain pepper mix for the spices.

Pie being made

Pie being made

A bit of fancy decoration and the pie goes into the oven.

IMG_1376

I was very surprised at how it rose in the cooking process. It smelt wonderful coming out of the oven. pie1

It looked great when cut it and I can see that the ‘rise’ was all air.  pie2

The pie tasted great and was even better the next day as a cold slice.

I was very impressed with the simplicity of making the pie and the great taste that resulted.



Cheese piecesAt a local weekend market I visited recently there was a cheese stall and after a sampling I liked 2 of the cheeses so decided to treat myself as I hadn’t been near a specialist cheese outlet for some time. I saw the price of $19.95 on the cheese and you know I assumed it was per kg. The owner did say that it was 100g and yes I agreed and he cut me off a 100g slice from the block. I asked for a similar amount on the second cheese and that ended up being a chunk. It was at about that point I realised that the $19.95 price was per 100 grams. There was no way I could back out of the sale at that point as he had cut me off 2 pieces of cheese.

Cheese view

This is what you get for $36 (the plate is a small bread and butter plate btw)

Slice of cheese

I took multiple pics of the cheese to show the sizes because no matter which way you looked at them the pieces were small. Chunk of cheese

So this cheese worked out at $199.50 per kg.

This is the most expensive cheese I have ever bought or tasted for that matter.



Site Hosting

Web Hosting
Copyright ©2018 Hindmarsh Island, South Australia. Green Nature Theme by Ali Han. I love playing cooking games on games for girls. More games...